Габчак Н.Ф.

ІСТОРІЯ СТАНОВЛЕННЯ ТА СУЧАСНИЙ СТАН ЛІКУВАЛЬНО-ОЗДОРОВЧОГО ТУРИЗМУ ЗАКАРПАТСЬКОЇ ОБЛАСТІ

В статті проведено аналіз сучасного стану та історичних аспектів розвитку лікувально-оздоровчого туризму в межах Закарпатської області. Виявлено чинники, які мали історичний вплив на розвиток санаторно-курортної мережі, їхнє територіальне розташування. Здійснено історико-географічний аналіз географії лікувально-оздоровчого туризму на теренах Закарпаття на межі XIX-XX ст. та визначено чинники, які сприяли й гальмували розвиток санаторно-курортної справи. Проаналізована динаміка кількості санаторно-курортних закладів та оздоровлених ними осіб в часовому розрізі 13 років (2000-2013рр.). Аналіз статистичних даних підтверджує скорочення кількості рекреантів, особливо в 2001, 2002, 2004, 2007, 2008, 2012 роках, що підтверджує періоди загострення економічної кризи, зменшення купівельної спроможності населення. Обґрунтовано необхідність діагностики, яка визначатиме такі показники як напрями туристичних потоків; зайнятість персоналу; прибутковість; рентабельність; окупність витрат; заповнюваність ліжкового фонду санаторно-курортних закладів на досліджуваній території.

Ключові слова: санаторно-курортні та оздоровчі заклади, рекреанти, рекреаційні послуги.

ИСТОРИЯ РАЗВИТИЯ И СОВРЕМЕННОЕ СОСТОЯНИЕ ЛЕЧЕБНО-ОЗДОРОВИТЕЛЬНОГО ТУРИЗМА ЗАКАРПАТСКОЙ ОБЛАСТИ.

В статье проанализированы современное состояние и исторические аспекты развития лечебно-оздоровительного туризма в пределах Закарпатской области. Обнаружены факторы, которые имели историческое влияние на развитие санаторно-курортной сети, их территориальное размещение. Обоснованно, что важность изучения круга вопросов, связанных с функционированием лечебно-оздоровительного туризма, очевидна для Закарпатской области, потому что она имеет значительные запасы природно-лечебных ресурсов, по этому возникает потребность в постоянном изучении тенденций успешной деятельности в сфере экономического подъема курортного дела и роста уровня занятости населения. Выполнен историко-географический анализ развития лечебно-оздоровительного туризма Закарпатской области на границе XIX-XX в. и определены факторы,  стабилизировавшие и тормозившие развитие санаторно-курортного дела. Проанализирована динамика оздоровленных пациентов в санаторно-курортных объектах на протяжении 13 лет (2000-2013гг.). Проведен анализ статистических данных  сокращения количества рекреантов в 2001, 2002, 2004, 2007, 2008, 2012 годах, который  подтверждает периоды обострения экономического кризиса, уменьшения покупательной возможности населения и т.п. Определены причины приостановки деятельности отдельных лечебно-оздоровительных заведений. Рассмотрены вопросы перспектив развития лечебно-оздоровительного туризма, а именно: 1) увеличение оздоровления иностранных граждан на основании контрактов о сотрудничестве в пределах трансграничных территорий; 2) улучшение основных и дополнительных услуг в санаторно-курортных и оздоровительных заведениях; 3) внедрение эффективных способов управления отраслью. Обоснованы необходимость диагностики, которая определяет такие показатели: направление туристических потоков, занятость персонала, прибыльность, рентабельность, окупаемость затрат, заполнение коечного фонда санаторно-курортных заведений на исследуемой  территории.

Ключевые слова: санаторно-курортные и оздоровительные учреждения, рекреанты, рекреационные услуги.

1. Влащенко Н. М. Потенціал санаторно-курортного комплексу: завдання дослідження і розвитку ⁄Н. М. Ващенко [Електрон. ресурс]–Режим доступу www.nbuv.gov.ua
  2. Габчак Н.Ф. Формування санаторно-курортної та оздоровчої сфери в межах Закарпатської області: головні аспекти дослідження / Н.Ф.Габчак // ж-л Географія та Туризм. Наук.зб. Вип.23. – Київ, 2012. _ С.113-120.
  3. Гетьман В.І. Курортно-рекреаційні системи Українських Карпат / В.І.Гетьман //Український географічний журнал. – 1999. – № 3. – С. 34–37.
  4. Гетьман В.І. Сучасний стан і перспективи розвитку курортної справи в Карпатському регіоні / В.І.Гетьман // Гори і люди (у контексті сталого розвитку. Матеріали міжнар.наук. конф. (м.Рахів, 14-18 жовтня, 2002. – С. 39–41.
  5. Закарпаття – санаторії та туризм [Текст]: Статистичний збірник / Держ. ком. статистики України, Головне упр. Статистики у Закарпатській обл. / О. А. Рябцева (відп. за вип.). – Ужгород, 2014. – 99 с.
  6. Мазур Ф.Ф. Соціально-економічні умови розвитку рекреаційної індустрії (на прикладі Карпатського регіону): Рекомендовано МОНУ як навч. посібник для студентів ВНЗ / Ф.Ф.Мазур. – К.: Центр навчальної літератури, 2005. – 96 с.
  7. Мацола В.І. Формування і розвиток рекреаційно-туристичного комплексу Закарпатської області: Автореф. дис… канд. екон. наук: 08.10.02 /НАН України Інститут регіональних досліджень. В.І.Мацола. – Львів, 1996. – 29 с.
  8. Рутинський М.Й. Географія лікувально-оздоровчого туризму у Західному регіоні України на межі XIX-XX ст. / М.Й.Рутинський. Матеріали VII Міжнародної конференції “Географія, економіка і туризм: національний та міжнародний досвід” (4-6 жовтня 2013р.) Львів-Тернопіль. – С. 487-493.