Стрілець І.О., Петровська М.А.

ОЦІНКА ЯКОСТІ АТМОСФЕРНОГО ПОВІТРЯ МІСТА ЛЬВОВА

З’ясовано динаміку викидів шкідливих речовин від стаціонарних і пересувних джерел у Львові, визначено завантаженість перехресть вулиць міста автомобільним транспортом, розраховано коефіцієнт концентрації СО на перехрестях автомагістралей, складено картосхеми завантаженості перехресть вулиць Львова автомобільним транспортом, інтенсивності їхнього забруднення сумішшю газів і СО.

Ключові слова: атмосферне повітря, автотранспорт, викиди, забруднююча речовина, монооксид карбону.

ОЦЕНКА КАЧЕСТВА АТМОСФЕРНОГО ВОЗДУХА ГОРОДА ЛЬВОВА.

Выяснено динамику выбросов вредных веществ от стационарных и передвижных источников во Львове. Отслежено их уменьшение, вызванное спадом промышленного производства, ростом цен на все виды топлива и эксплуатацией новых марок автотранспорта. Среди стационарных источников загрязнения города высокий процент приходится на предприятия теплоэнергетического комплекса города (около 40 %), что является общегосударственной тенденцией. Причиной наибольшего загрязнения является автотранспорт – 35 283,7 т. Исследовано загруженность перекрестков улиц Львова автомобильным транспортом. Интенсивное движение прослежено на перекрестке улиц Черновола – Под Дубом, Стрийская – Научная – Хуторивка, Выговского – Кульпарковская и Городоцкая – Ряшевская. В структуре выбросов передвижными источниками преобладающими являются: оксид углерода – 26 594 т, диоксид азота – 5761 т, диоксид серы – 613 т и сажа – 843 т. Рассчитано коэффициент концентрации СО, на который влияют не только количество автотранспорта, но и такие факторы, как относительная влажность воздуха, наклон местности и скорость ветра. Самый высокий его коэффициент рассчитан на перекрестке ул. Черновола – Под Дубом (9,46 мг /м3), через который в час проезжает 2 160 единиц. Не менее загрязнена южная (ул. Стрийская – Научная – Хуторивка) часть, поскольку она является основным въездом в город с трассы Киев – Чоп. В целом, на перекрестках улиц Львова преобладает слабо опасная степень загрязнения, где кратность превышения ГДЗ смесью веществ колеблется в пределах 1,16-1,94. Составлены картосхемы загруженности перекрестков улиц Львова автомобильным транспортом, интенсивности их загрязнения смесью газов и СО.

Ключевые слова: атмосферный воздух, автотранспорт, выбросы, загрязняющее вещество, монооксид углерода.

1. Закон України “Про охорону атмосферного повітря” від 16.10.1992 р. № 2708-XII [Електронний ресурс]. – Режим доступу: zakon.rada.gov.ua. – 15 с.
  2. Аналіз санітарно-епідеміологічної ситуації у Львівській області та показники діяльності держсанепідслужби за 2006–2010 роки. – Львів, 2011. – 230 с.
  3. Білявський Г. О. Основи екології: теорія та практикум: навч. посібник / Г. О. Білявський, Л. І. Бутченко, В. М. Навроцький. – К.: Лібра, 2002. – 352 с.
  4. Васькін Р. А. Аналіз динаміки забруднення атмосферного повітря України викидами автотранспорту / Р. А. Васькін, І. В. Васькіна // Вісник Кременчуцького політехн. ун-ту. – 2009. – Вип. 5 (58), ч. 1. – С. 109–112.
  5. Денисов В. Н. Проблемы экологизации автомобильного транспорта / В. Н. Денисов, В. А. Рогалев. – СПб.: МАНЭБ, 2004. – 312 с.
  6. Довкілля Львівщини: статист. зб. – Львів, 2011. – 104 с.
  7. Довкілля Львівської області: статист. зб. Частина II / [за ред. С. І. Зимовіної]. – Львів, 2015. – 107 с.
  8. Екологія Львівщини. – Львів: ЗУКЦ, 2006. – 100 с.; Львів, 2008. – 115 с.; Львів, 2009. – 100 с.; Львів, 2010. – 126 с.
  9. Каніло П. М. Автомобіль та навколишнє середовище / П. М. Каніло, І. С. Бей, О. І. Ровенський. – Х.: Прапор, 2000. – 304 с.
  10. Кучерявий В.П. Урбоекологія / В.П. Кучерявий. – Львів: Світ, 1999. – 360 с.
  11. Линюк О. Є. Статистичний аналіз забруднення та охорони атмосферного повітря в Україні: Автореф. дис… канд. екон. наук: 08.03.01 / О.Є. Линюк; Київ. нац. екон. ун-т. -К., 2002. – 20 с.
  12. Оліферчук В. П. Вплив забруднення атмосферного повітря викидами автотранспорту на стан здоров’я школярів міста Львова / В. П. Оліферчук, В. Р. Кокот, Г. П. Гарник, Н. С. Уманець // Наук. вісн. Укр. держ. лісотехн. ун-ту. – 2003. – Вип. 13.5. – С. 125–130.
  13. Павлова А. И. Экология транспорта : учебник для вузов / А. И. Павлова. – М.: Транспорт, 2000. – 248 с.
  14. Петровська М. Аналіз впливу автотранспорту на забруднення атмосферного повітря м. Яворова монооксидом карбону / М. Петровська, Л. Каплун // Вісник Львівського ун-ту. Серія географічна. – Л., 2012. – Випуск 40. Ч. 2. – С. 109-116.
  15. Петровська М. А. Оцінка якості атмосферного повітря м. Львова / М. А. Петровська, В. В. Яромій // Матеріали П’ятої міжнародної студентської науково-практичної конференції [“Захист навколишнього середовища. Збалансоване природокористування”]. – Львів, 2012. – С. 138–140.
  16. Статистичний довідник показників стану здоровʼя населення та діяльності лікувально-профілактичних закладів Львівської області за 2011 рік. – Львів, 2012. – 238 c.
  17. Фондові матеріали Львівської міської ради.
  18. Фондові матеріали Львівського регіонального центру з гідрометеорології.
  19. Фондові матеріали санітарно-епідеміологічної служби м. Львова.
  20. Сайт Львівської міської ради [Електронний ресурс]. – Режим доступу : http://city-adm.lviv.ua/portal/for-citizen/ecology